Živá krajina pro obce
Chcete na svém obecním území Živou krajinu?
Trápí vaši obec sucho? Ubývá lidem voda ve studních? Býváte zasaženi bleskovými povodněmi, splavováním ornice z polí? Jedná se důsledky nevhodné péče o krajinu v současnosti a výrazných historických zásahů, umocněné stále rychleji probíhající klimatickou změnou. V příštích letech můžeme bohužel očekávat pouze nárůst těchto problémů.
Ptáte se jako zástupci obce, co s touto situací můžete dělat? Potom jste tu správně. Naše metodika umí řešit všechny výše uvedené problémy. Jedná se o ucelený přístup k české krajině, který má za cíl adaptaci na klimatickou změnu a obnovení malého vodního cyklu zadržením vody v celé ploše povodí vybraného toku. Cílem tedy není jen revitalizace či renaturace toku samotného, ale také opatření na půdě v jeho okolí, včetně půdy zemědělské a lesů.
Metoda využívá princip konturace a zdrsnění krajiny pomocí mezních a zatravňovacích pásů, zatravnění údolnic a navrácení mokřadních ploch do krajiny tam, kde voda buď historicky byla, nebo kde se kumuluje nyní v důsledku špatného stavu melioračních opatření. I s těmi se totiž know-how Živá krajina dokáže – jako jediná metoda v ČR – vypořádat. Při terénním průzkumu a práci s archivními podklady je přesně lokalizuje, vyhodnotí jejich stav a vliv na okolní území a podle toho navrhuje opatření.
Podle metodiky Živá krajina nyní zpracováváme několik studií pro území různých rozloh a velikostí. Největší je katastr obce Loučná nad Desnou v Jeseníkách, který má rozlohu 94 km2. Obec se v minulosti potýkala s devastujícími povodněmi a sesuvy půdy a nyní pod vedením paní starostky Petry Harazímové hledá cestu, jak se lépe chránit před vodou z prudkých horských toků a zároveň zachovat nádherný přírodní ráz povodí Desné. Součástí tvorby studie proveditelnosti, která navrhuje přírodě blízká opatření na tocích nad obcí, je i podrobné mapování mnoha přítoků Desné přímo v terénu naším mapovacím týmem.
Pilotní studii zpracováváme také pro obec Luleč ve Vyškovském okrese, kde se naopak potýkají s nedostatkem vody. Studie bude dokončena ještě v roce 2021 a již nyní na ni místní koordinátoři navazují studií sousedního Žlebového potoka.
Další studie se připravují v okolí obce Velvary, kde má studie menšího území obce Ješín posloužit jako podklad k chystaným pozemkovým úpravám. Menší studie vznikají také na zakázku městské části Plzeň 4 (Hrádecký potok), obce Němčič v Polabí a obce Klopina na Moravě.
Studie podle metodiky Živé krajiny vzniká zajímavým a na české poměry neobvyklým způsobem. Na její tvorbě se totiž podílejí zástupci veřejnosti vyškolení v našem know-how pod vedením zkušenějších členů týmu a odborníků. Výhodou tohoto přístupu je skutečné zapojení občanů do řešení problémů v obci a tím i větší motivace přijmout navrhované změny. Znamená často také zrychlení práce, aniž by byla kvalita vstupů ohrožena – naopak naše studie jako jedny z mála obsahují vždy aktuální data z terénu o umístění meliorací a skutečném stavu vodní i větrné eroze. Mapování v terénu pomocí mobilních mapovacích aplikací totiž umožňuje snadné zaznamenání dat, která se pak v projekčním programu QGIS porovnávají s historickými a současnými mapami a na základě toho vzniká návrh opatření do krajiny. Nad hotovou studií se pak potkávají všichni, kterých se projekt týká, a tím začíná proces vyjednávání souhlasu vlastníků pozemků a následně zhotovení projektové dokumentace.
V této fázi se nyní nachází také jedna z nejstarších zmapovaných území podle metodiky Živá voda, lokalita Zdoňov na Broumovsku. Tvorba projektové dokumentace byla podpořena z dotačního programu SFŽP a po jejím zhotovení je dalším krokem realizace z Operačního programu ŽP.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací.
Program je financován z fondů EHP a Norska.